Regionalne obchody MDOZ 2024 w województwie łódzkim
Czerniewice, 16.04.2024 r.

Zapraszamy na regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie łódzkim

MDOZ to święto wszystkich, którzy zajmują się ochroną i konserwacją zabytkowych obiektów – konserwatorów, historyków sztuki, architektów, urbanistów, archeologów – a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, społecznych opiekunów i zarządców zaangażowanych w ochronę zabytków.

W ramach obchodów MDOZ 2024 w województwie łódzkim, 16 kwietnia w Czerniewicach, zaplanowano wydarzenia przybliżające zarówno historię drewnianego kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Czerniewicach (nalężącego do miejscowej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy), jak i sam obiekt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat dzięki społecznej inicjatywie mieszkańców przeprowadzono remont konserwatorski kościoła. Poprzedzające go badania wykazały, że kościół jest znacznie starszy, niż przypuszczano. Dotychczas był datowany na połowę XVIII wieku, tymczasem pod tynkiem odnaleziono bezcenne polichromie z XVI i XVII wieku. Rozpoznanie dendrochronologiczne dowiodło natomiast, że świątynię zbudowano około roku 1423. Mamy więc do czynienia z przełomowym, wręcz sensacyjnym odkryciem najstarszego drewnianego kościoła w województwie łódzkim.


W trakcie tegorocznych obchodów MDOZ w Czerniewicach odbędzie się popularnonaukowa konferencja pod hasłem „Wielkie sensacje w małych zabytkach”. Ponadto zostanie zorganizowany panel dyskusyjny „Jak promować zabytki w małych miejscowościach?”. Oba wydarzenia skupią specjalistów zajmujących się zarówno ochroną dziedzictwa kulturowego, jak i sposobami jego skutecznej promocji. Uczestnicy poznają przebieg prac konserwatorskich i ich spektakularne efekty, ikonograficzną interpretację malowideł, a także historię sensacyjnych odkryć w wybranych obiektach zabytkowych (nie tylko w Czerniewicach). Paneliści natomiast podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem w zakresie promowania dziedzictwa kulturowego w małych miejscowościach na rzecz rozwoju lokalnego – społecznego i gospodarczego, związanego między innymi z turystyką kulturową oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej.
Oba wydarzenia będą miały charakter otwarty i będą skierowane głównie do profesjonalistów oraz grona osób zainteresowanych poznawaniem dziedzictwa kulturowego i jego ochroną  – krajoznawców, turystów, młodzieży szkół średnich, studentów, architektów, konserwatorów zabytków, historyków sztuki, duchownych, przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, społecznych opiekunów zabytków.
Wydarzenie jest organizowanie przez Oddział Terenowy NID w Łodzi.